تاریخ: 27 اردیبهشت 1394

بررسی خودروی شاسی بلند برلیانس V5، محصول جدید از سایپا

.

شرکت خودروسازی برلیانس در شمال شرقی کشور چین در شهر شنیانگ واقع میباشد. این شرکت دارای محصولات متنوعی از انواع خودروهای سواری و ون میباشد. از ویژگی های این شرکت همکاری مشترک آن با شرکت معظم "بی ام و" آلمان بوده و دو مدل خودروی 525 و 528 شرکت بی ام و جهت صادرات به بازارهای خاورمیانه در شرکت برلیانس تولید می گردند. این شرکت دارای 35000 پرسنل در سطح جهان بوده و فروش سالیانه این شرکت در حدود 500.000 دستگاه خودرو میباشد!

از محصولاتی که جهت حضور در بازار ایران در نظر گرفته شده است می توان به: H220، H230، H320، H330 و V5 اشاره کرد که در حال حاضر خودروی شاسی بلند V5 از سوی شرکت سایپا به  صورت CBU عرضه گریده و مدل های H230، H330 و H320 نیز بصورت CKD در خطوط مونتاژ سایپا و پارس خودرو تولید میگردند.

این خودرو از موتور 4A92A 1600 سی سی دو میل سوپاپ 16 سوپاپه شرکت میتسوبیشی بهره میبرد. بلوک و سرسیلندرهای موتور تمام آلمینیوم بوده و از تکنولوژی تایمینگ متغیر سوپاپ ها جهت افزایش کارایی بهره میبرد. ویژگی بارز این خودرو سیستم انتقال قدرت آن میباشد که 5 سرعته تیپ ترونیک بوده و ساخت شرکت Powertech شرکت هیوندای کره جنوبی میباشد. همچنین این خودرو از پشتیبانی 13 کامپیوتر ساخت شرکت Bocsh آلمان بهره می برد.

در مبحث آپشن مواردی را که در خصوص خودروی V5 میتوان عنوان کرد سیستم Smartkey، فرمان با روکش چرم و دکمه های کنترلی بر روی فرمان، سانروف، صندلی با روکش چرمی، صندلی جلو با قابلیت تنظیم در 4 جهت، چراغ های هالوژن با قابلیت تنظیم ارتفاع، آینه های جانبی برقی مجهز به گرمکن و چراغ راهنما اشاره کرد. همچنین در خصوص ایمنی میتوان به 6 ایربگ شامل 2 ایربگ پرده ای، 2 ایربگ جانبی و ایربگ راننده و سرنشین اشاره کرد. سیستم ترمز این خودرو مجهز به ABS , EBD میباشد. از دیگر تکنولوژی های بکار رفته شده جهت بهبود سیستم ترمزگیری خودرو، ASR  بوده که مانع از لیز خوردگی خودرو میگردد. سیستم فرمان این خودرو برقی است که بی نیاز از مصرف روغن هیدرولیک میباشد و نرمتر نیز عمل می کند. سیستم انتقال خودروی V5 به چرخ های جلو میباشد و رینگ های در نظر گرفته شده برای آن 17 اینچ آلمینیومی با لاستیک های پهنای 225 میباشد. ظرفیت باک این خودرو 55 لیتر است که با مصرف سیکل ترکیبی 6.9 ایده آل است. شرکت برلیانس جهت افزایش محفظه بار محصول خود اقدام به نصب صندلی های تاشونده ردیف عقب نموده که قابلیت های حمل بار این خودرو را به خوبی افزایش می دهد. قیمت فعلی این محصول حدود صد میلیون تومان میباشد که باید منتظر قابلیت کاری این خودرو را در بلند مدت سنجید.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی